Beton architektoniczny jest coraz częściej wykorzystywany przy projektowaniu i wykonywaniu różnego rodzaju obiektów i założeń architektonicznych. Począwszy od budowy nawierzchni, poprzez mury oporowe, ławki, schody a skończywszy na elewacjach.
Beton architektoniczny to nie tylko poprawne dobrany skład mieszanki, poprawne jej formowanie i pielęgnacja, ale także różnorodne rozwiązania związane z montażem elementów, logistyką i wykończeniem krawędzi. Poprawne wykonanie elementów z betonu architektonicznego powinno rozpoczynać się już na wczesnym etapie projektowania obiektu. To wtedy zapadają najważniejsze decyzje związane z właściwym doborem materiałów, technologii, sposobem montażu i transportu. Bez tej ścisłej współpracy, w trakcie realizacji budowy bardzo często pojawiają się nieprzewidziane wcześniej problemy, a koszty wykonania całego zadania są znacząco wyższe. Do niedawna panowało przekonanie, z którym można spotkać się także i obecnie, że produkcję elementów z betonu architektonicznego można powierzyć różnym producentom betonu. Oczywiście jest możliwe wykonanie elementów konstrukcyjnych czy okładzinowych w klasach uznawanych za beton architektoniczny przez lokalne betoniarnie. Jednak tylko wyspecjalizowane firmy są w stanie wykonać elementy budowlane (szczególnie o skomplikowanych kształtach) według wymagań klientów, to znaczy zachowujące pożądaną kolorystykę, powtarzalność wymiarów oraz poprawność montażu w prefabrykatach elementów kotwiących.
Elementy z betonu architektonicznego w założeniu są produktami których wygląd ma decydujący wpływ na odbiór wizualny całego założenia architektonicznego. Tak więc niezmiernie ważne jest zachowanie oczekiwanych przez projektantów aspektów wizualnych. Trzeba jednak pamiętać, że elementy betonowe będą przez lata narażone na zanieczyszczenia, warunki atmosferyczne czy czynniki będące efektem użytkowania obiektu. Te dwa punkty widzenia, czasami sprzeczne, muszą być brane pod uwagę w trakcie projektowania zarówno całego obiektu jak i samego elementu betonowego.
Elementy z betonu architektonicznego mogą mieć różne wykończenia powierzchni. Mogą być betonami gładkimi, piaskowanymi czy posiadać odciski matryc. Każde takie wykończenie wymaga odpowiedniego zaprojektowania mieszanki zarówno uwzgledniające aspekty wizualne jak i trwałość betonu. W czasie przygotowywania projektu należy także zwrócić uwagę na aspekty praktyczne w tym na cechy użytkowe poszczególnych powierzchni.
Z tego względu PSK Beton przykłada duża wagę do współpracy z projektantami i wykonawcami już na wstępnych etapach inwestycji. Nasza pomoc pozwala na analizę technicznych możliwości wykonania zarówno samych elementów jak i ich transportu oraz montażu na budowie. Współpracując z firmami projektującymi zamocowania, dostawcami matryc oraz z firmami wykonawczymi, analizujemy projekty pod kątem technicznej możliwości sprawnego i ekonomicznego wykonania całego projektu.
PSK Beton oferuje wykonywanie elementów elewacyjnych takich jak płyty, filary, słupy, elementów małej architektury, schody, płyty drogowe, a także inne wyroby według życzenia zamawiającego. Parametry techniczne, kolor, faktura i wykończenie wyrobów ustalane są indywidualne z zamawiającym w taki sposób aby sprostać oczekiwaniom zarówno technicznym jak i estetycznym.